14. מילכוד האינדיבידואליות

בחר גיליון קודם

חפש

הצטרף לרשימת המנויים


אימון רגשי - הרהור שבועי
 
 
ד"ר דרור גרין
 
גיליון 14, פברואר 2014

האימון הרגשי מבוסס על תפיסה חדשה של טבע האדם, שאינה מפרידה בין גוף לנפש, ומגדירה רגשות כתגובות גופניות לגירויים מן המציאות. המניע העיקרי להתנהגות האנושית הוא ההימנעות מחרדה והחיפוש אחרי תחושה של מקום בטוח. 

בספר 'אימון רגשי' הצגתי דרך מעשית ליישום האימון הרגשי בחיי היום-יום. בהרהור השבועי אשתף אתכם בהתבוננות בתהליך הרגשי בתחומים שונים בחיינו. אתם מוזמנים להגיב על הדברים בפורום באתר אימון רגשי.  

שירו של דוד אבידן, 'כמו, אחרת, כמו, אחרת' (מתוך הספר 'משהו בשביל מישהו') נפתח במלים: 

אָדָם יֻלַּד כְּדֵי
לְהִדָּמוֹת וְגָדֵל 
כְּדֵי לְהִבָּדֵל. 

קשה לתאר באופן מדויק יותר את הדואליות המכוונת אותנו בחיינו, ומבוססת על שני מאפיינים סותרים בטבע האדם. 

חלקו הראשון של המשפט כמעט מובן מאליו. אָדָם יֻלַּד כְּדֵי לְהִדָּמוֹת, משום שזו הדרך היעילה ביותר לפתח את המיומנויות הרגשיות, המאפשרות לנו להתמצא במציאות בדרך היעילה ביותר. לילדים קטנים יש יכולת טבעית ללמוד באמצעות התבוננות, משחק וחיקוי, כלומר בזכות היכולת האמפתית שלהם. היכולת הזאת חוסכת זמן רב של תרגול, והיא מאפשרת לילדים ללמוד לאכול, ללכת, לדבר וליצור קשרים חברתיים באמצעות התנסות וחיקוי, ללא כל צורך בידע תיאורטי. 

אבל מה שנראה לרגע כמובן מאליו נפסק מוקדם מדי, כאשר אנחנו כופים על ילדינו לימוד המשרת את מטרותינו ה'חינוכיות', בדרכים הרבה פחות יעילות: הקשבה פאסיבית, שינון ורכישת מיומנויות שאינן רלוונטיות לחייהם. כאשר אנחנו עוצרים את ילדינו מלשחק וכופים עליהם ללמוד אנחנו משתקים את היכולת הטבעית שלהם ללמוד ולהתפתח באמצעות משחקי תפקידים, כלומר באמצעות האמפתיה. 

חלקו השני של המשפט, וְגָדֵל כְּדֵי לְהִבָּדֵל, מובן מאליו רק לכאורה. דוד אבידן מייצג כאן את תרבות המאה-העשרים, הממשיכה את צמיחת מושג ה'אינדיבידואליות' מאז המאה השמונה-עשרה. תפיסה זו מקדשת את קיומו של היחיד כמרכז ההוויה האנושית. אבל בהמשך השיר מלגלג אבידן על הצורך להיבדל ולהיות מיוחד, המשותף לכולנו. הצורך הזה מתבטא, למשל, בביטוי האינדיבידואליות בלבוש חורג, בקעקועי גוף, בתספורת יוצאת-דופן, ובביטויים נוספים ההופכים במהירות לאופנה המייצגת את הצורך המקורי להידמות. 

המושג 'אינדיבידואליות' מייצג במאתיים השנים האחרונות את עולם הערכים של התרבות המערבית החומרנית, ההיררכית, התחרותית, הקפיטליסטית. קידוש מושג ה'אינדיבידואליות' הוא המצע ליסודות האמונה הליברלית, ובראשן רשימת זכויות האדם (או באופן מדויק יותר, 'זכויות הפרט'). 

לאינדיבידואליות יש יתרונות רבים. היא מבטאת את התפתחות החשיבה האנושית ומאפשרת ליחיד לבטא ולפתח את יכולותיו. מדובר במהפיכה של ממש, שהשפיעה על כל תחומי חיינו. לא מדובר ברעיונות מופשטים ('חופש', 'זכויות') אלא בשינוי מהותי של מקום הפרט בחברה, שנבע מהזכות לפרטיות. כך, למשל, החל השימוש בכיסא רק בשנת 1490 (בפירנצה), ורק במאה השמונה-עשרה תוכננו בבתיהם של בעלי היכולת מקומות פרטיים, כמו חדר-שינה או חדר-עבודה אישי. שינוי מהפכני לא פחות שנבע מהאינדיבידואליות הוא הזכות לנישואים מתוך אהבה. במאה השבע-עשרה הורשו לראשונה צעירים להתנגד לבני-הזוג שהציעו להם הוריהם. 

האם האינדיבידואליות, שהעניקה לכל אחד מאתנו את האחריות לחייו, ואיתה גם מבחר מגוון של זכויות אדם, העלתה גם את רמת האושר האישי? האם האוטונומיה והפרטיות שלנו גדולים יותר מאלו של אבותינו הציידים הלקטים? 

נדמה לי שלא. מחקרים רבים מעידים על כך שהתנאי לחיים רגועים ומאושרים אינו הישג אישי, חומרי או אינטלקטואלי, אלא דווקא קיום חיים חברתיים של תמיכה ושיתוף. 

כישלון רעיון האינדיבידואליות אינו מעיד על כך שהערכים הליברליים אינם חשובים, אלא על עיוות מחשבתי שהציג את האיניבידואליות כניגוד למהות החברתית של טבע האדם, ואפשר מחטף שיצר את מילכוד האינדיבידואליות. 

לכאורה, אפשרה האינדיבידואליות לבני-האדם להשתחרר מעריצות חברתית מגבילה, שנבעה ממבנה המשפחה הפטרנליסטי, שהגביל את החופש האישי של כל אחד מבני המשפחה. אם היתה האינדיבידואליות יוצרת מבנה משפחתי חדש, המשפר את יכולת הביטוי העצמי של כל אחד מבני-המשפחה, ובו-בזמן שומר על האחדות המשפחתית, אפשר היה לראות בכך התפתחות חיובית, המתבטאת בהרחבת האוטונומיה והפרטיות של כל אחד מן השותפים במבנה המשפחתי הקיים. 

אבל מהפיכת האינדיבידואליות, שהפכה את האוטונומיה והפרטיות לערכים חדשים, נוצלה על-ידי כוחות חדשים שהחליפו את המשפחה והזוגיות ושאפו לרסק ולהחליש אותם. עליית האינדיבידואליות ושקיעת המשפחה התרחשו במקביל לצמיחתם של שני כוחות חדשים: המדינה הלאומית והקונצרנים הכלכליים. 

בדרך זו הצליחו הכוחות החדשים להרוס את מוסד המשפחה ואת המסגרת החברתית התומכת, שהיו הבסיס לתחושת המקום הבטוח של כל פרט בעולם, ובתמורה הציעו את מושג האינדיבידואליות שרוקן מתוכנו. קסמו של מושג האינדיבידואליות נבע מן ההבטחה לאוטונומיה, פרטיות וזכויות אדם, שלכאורה הם תנאי לתחושת מקום בטוח. למעשה, האינדיבידואליות שיצרה התרבות הקפיטליסטית-תחרותית לא סיפקה תחושה של מקום בטוח, ואף הגבירה את תחושת החרדה וחוסר הביטחון (אתם מוזמנים לקרוא על כך בספרו של יובל נח הררי, 'קיצור תולדות האנושות'). 

האינדיבידואליות הקיצונית, שהשתלטה על החברה המערבית, יצרה תלות של כל פרט במדינה ובקונצרנים הכלכליים, תלות המבטלת כל אפשרות של אוטונומיה ובחירה אישית. בעולם מתוחכם של טכנולוגיה ומידע גם הפרטיות כמעט אינה קיימת. וזכויות הפרט? הן משמשות בעיקר אמצעי פיתוי לעבדות המודרנית, ומשועבדות לצריכה ולייצור מיותרים. תחושת חוסר-הביטחון, הלחץ והחרדה בתחילת המאה העשרים-ואחת מעמידה בספק את רעיון האינדיבידואליות. 

אימון רגשי, אוטונומיה ושיתוף 

העיסוק המוגזם באינדיבידואליות חיזק את הנטיה האנוכית והחליש את היכולת האמפתית שלנו. כתוצאה מכך אנחנו מתמקדים במאבק בלתי-פוסק להישגים, ומתעלמים מן הצורך לשפר את המיומנויות הרגשיות שלנו, המאפשרות יצירת קשרים חברתיים החיוניים לחיזוק תחושת המקום הבטוח שלנו בעולם. 

האימון הרגשי הוא דרך-חיים המאפשרת זיהוי ושיפור של המיומנויות הרגשיות, מבלי לוותר על האוטונומיה והפרטיות. זו דרך פשוטה וקלה, ולמרות זאת לעתים קשה לנו התחיל לתרגל אותה. 

האימון הרגשי אינו מותנה באמונה בעקרונות כלשהם, ומי שיתעקש לתרגל בנחישות ובהתמדה את שיפור המיומנויות הרגשיות יצליח בכך. 

אבל אפשר לבחור בדרך קלה הרבה יותר. הקושי העיקרי בתרגול האימון הרגשי נובע מן הבחירה באינדיבידואליות. בחירה זו, המנוגדת לצורך הבסיסי בשיתוף חברתי, מקשה מאוד על התרגול ופוגעת בנטיה הטבעית לשיתוף, המחזקת את תחושת הביטחון. ויתור על האינדיבידואליות כערך, מתוך הבנה שהבחירה באוטונומיה שיתופית דווקא מחזקת את האוטונומיה ואת הפרטיות, יהפוך את תרגול האימון הרגשי לקל ופשוט הרבה יותר. 

הצעה מעשית: אתם מוזמנים להתנסות ביתרונות של קבוצת תמיכה במרחב רגשי סגור ומוגן (פורום אינטרנטי משוכלל), תוך ויתור על האינדיבידואליות והתמקדות ביכולת שלכם לשתף ולסייע לאחרים. כתבו לי ואצרף אתכם לקבוצה: drorgreen@gmail.com. 

שבוע טוב, 

דרור 

 

אימון רגשי וקדרות

סדנה זוגית אצלנו בכפר

סדנה בהנחיית ד"ר דרור גרין ואפרת גרין

זוגיות היא אחד הצרכים האנושיים הבסיסיים, ורוב בני-האדם מבלים את חייהם עם בני-זוג. הזוגיות יוצרת בנו תחושת ביטחון, משפרת ומאריכה את חיינו. 

כדי ליצור זוגיות יציבה וטובה עלינו לעשות שימוש יעיל במיומנויות הרגשיות שלנו. אך איש לא הכשיר אותנו לחיי זוגיות, ומעולם לא למדנו לעשות שימוש מתאים במיומנויות הרגשיות הנחוצות לשם כך.

האימון הרגשי הוא גישה פשוטה ויעילה לשיפור המיומנויות הרגשיות, המאפשרות לנו ליצור זוגיות טובה ולשמור עליה לאורך זמן. הסדנה תאפשר לכם להתנסות במיומנויות הרגשיות באמצעות תרגול ובעבודה בחומר. זהו צעד ראשון לדרך אותה תוכלו לסלול עבור עצמכם, מדי יום מחדש. 

הסדנה מותאמת לצרכים של כל זוג, הקשורים בזוגיות ובהורות וגם בתחומי העניין המיוחדים של בני-הזוג. בסדנה נשתף אתכם בחיינו בכפר הבולגרי הקטן, בעבודה בחומר ליד האבניים, ביצירה וביישום האימון הרגשי בשגרת היומיום. 

"דרור הוא אחד מאנשי המקצוע הייחודיים שפגשתי. אין אף אחד שדומה לו בנוף המקצועי שלנו. הוא חושב בצורה מיוחדת ופוריה. אני משוכנע שהסדנה שהוא מציע תהיה חוויה מגרה ומעשירה, שתתן למשתתפים נקודת מבט חדשה" (פרופ` חיים עומר, אוניברסיטת תל-אביב, מחבר הספרים `שיקום הסמכות ההורית`, `השטן שבינינו`. `פחדים של ילדים` ועוד). 
 

אימון רגשי

כל חיינו אנו מחפשים אחר מקום בטוח שיגן עלינו מסכנה וישכיח את חרדת-המוות הטבעית שלנו. שבע המיומנויות הרגשיות הן הכלים הטבעיים שבאמצעותן אנו יוצרים תחושה של מקום בטוח.

זוגיות היא אחת הדרכים היעילות ביותר ליצירת תחושה של מקום בטוח. זוגיות טובה יוצרת בנו תחושת ביטחון, משפרת את בריאותנו ומאריכה את חיינו. כדי ליצור זוגיות טובה עלינו לעשות שימוש יעיל במיומנויות הרגשיות שלנו.

האימון הרגשי הוא כלי לזיהוי ולשיפור שבע המיומנויות הרגשיות, שבאמצעותן אנו יוצרים לעצמנו תחושה של מקום בטוח. באמצעות האימון הרגשי והתרגול של שבע המיומנויות הרגשיות אנו לומדים ליצור לעצמם מקום בטוח מדי יום מחדש, ובכך למנוע משברים ולהעמיק את השותפות הזוגית.

האימון הרגשי אינו `טיפול` אלא דרך-חיים, שתאפשר לכם לעשות שימוש יעיל במיומנויות הרגשיות ולממש טוב יותר את הפוטנציאל האנושי והזוגי שלכם. הסדנה אינה מיועדת ליצור שינוי מיידי אלא להציג כלי שתוכלו לעשות בו שימוש יומיומי לשיפור הקשר הזוגי.

באתר ניתן לקרוא את המבוא לספרי 'אימון רגשי', וכן לרכוש את הספר המודפס.


הסדנה

סדנת האימון הרגשי מיועדת לזוג שרוצה לשפר, לטפח, להעמיק ולהצמיח את הקשר ואת האהבה. 

בני-הזוג יתארחו בדירת-האירוח שלנו, ליד ביתנו בכפר דבורישטה בבולגריה, למשך שבוע.

כל אחד מימי השבוע יוקדש ללימוד ולתרגול של אחת משבע המיומנויות הרגשיות. 

המפגשים יתבססו על הניסיון האישי שלכם, ויכללו סימולציות ומשחקי-תפקידים, שיאפשרו לכם לזהות את המיומנויות הרגשיות המניעות את הקשר שלכם ולהתנסות בהן במשחק, בשיחה, בכתיבה ובעבודה בחומר. 

במהלך הסדנה נשתף אתכם בחיינו בכפר הבולגרי, המבטאים את התרגול היומיומי של האימון הרגשי בזוגיות, בגידול ילדינו בחינוך ביתי, בעבודת הבית והגינה ובמפגש עם הטבע הסובב אותנו. אנחנו איננו מושלמים, והאימון הרגשי מאפשר לנו לקבל גם את הפגמים והכישלונות וליצור מדי יום מחדש את המקום הבטוח ואת האהבה. 

תיאור-מקרה של אימון רגשי לזוגיות תוכלו לקרוא בספריית האתר. תיאור-המקרה לקוח מתוך ספרי `פסיכותרפיה ממבט אחר`.   

הסדנה תאפשר לכם להכיר את הכלים הבסיסיים של האימון הרגשי, אך לא תשנה את חייכם. כדי ליצור את השינוי יהיה עליכם להמשיך ולתרגל זאת מדי יום, מחדש. זה קל ופשוט, אך בתקופה שלאחר הסדנה כדאי מאוד להמשיך בהדרכה שבועית באתר האינטרנט, בקליניקה הווירטואלית שפיתחתי.  
 
"אני ממליצה בחום על הסדנה לאימון רגשי לזוגות המעוניינים לשפר ולפתח את הזוגיות שלהם למקום בוגר ובשל, עמוק ומחוייב, הפותח אפשרויות חדשות גם למי שנדמה לו שכבר ניסה את הכל. אני ממליצה על ההיכרות עם דרור ואפרת, שהינם אנשים מיוחדים במינם, מעוררי השראה ואהבה" (אסתר גילת, יוצרת ופסיכולוגית קלינית. www.esthergilat.net). 
 
המיקום והמחיר
 
הסדנה מתקיימת בדירת האירוח שלנו בכפר בולגרי קטן ויפה, לא רחוק מן העיר קיוסטנדיל, 80 קילומטרים מסופיה, בירת בולגריה. 

אזור קיוסטנדיל הוא מרכז עצי הפרי של בולגריה (במיוחד דובדבנים), והוא עשיר בנחלים ונהרות, הרים, ומעיינות בריאות חמים שהרומאים גילו לפני אלפיים שנה. 

 

דירת האירוח פונה אל מטע דובדבנים, והיא כוללת חדר-שינה, חדר-אורחים, מקלחת ושירותים וגם מטבחון המאפשר הכנת ארוחות (זוגות שיבחרו בכך יוכלו להצטרף לארוחות המשפחתיות שלנו). 

 

 

 

 

 

התשלום כולל את הסדנה ואת שבעת ימי האירוח,  הסעה משדה-התעופה, ואינו כולל טיסה.  

 
 
 
לתיאום סדנה כתבו אלינו: 
 

או התקשרו לטלפון ישראלי:

 073-2248404

 


 ד"ר דרור גרין

נולד בירושלים, 1954, מתגורר בכפר דבורישטה שבבולגריה עם אפרת וארבעת ילדיהם. ניהל את 'קוגיטו, בית-ספר לפסיכותרפיה' ולימד פסיכיאטרים, פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים בבית-הספר לפסיכותרפיה של הטכניון בביה"ח רמב"ם, בבית-הספר לפסיכותרפיה בבית-החולים בצפת בשיתוף עם מכללת צפת, ובלימודי ההמשך ברפואה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בשיתוף עם שירותי בריאות כללית. 

פיתח את גישת 'האימון הרגשי' ומנהל את 'המכון לאימון רגשי' בבולגריה. כאחד מחלוצי הטיפול הנפשי באינטרנט פיתח את הקליניקה הווירטואלית הראשונה.  

ד"ר לפסיכותרפיה, מוסיקאי, סופר ומאייר. חיבר כארבעים ספרים לילדים, למבוגרים ובתחום המקצועי, וביניהם: 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש''פסיכותרפיה ממבט אחר', ו'פרויד נגד דורה'. הספר 'אימון רגשי' יצא לאור בשנת 2011, ואת חלקו הראשון ניתן לקרוא באתר.


אפרת גרין 

בת קיבוץ רמת-יוחנן, 1969, מתגוררת בכפר דבורישטה בבולגריה עם דרור וארבעת ילדיהם, הגדלים בחינוך ביתי בחיק הטבע. 

למדה מנהל עסקים ושיווק, ועסקה בהם מגיל צעיר בישראל ובעולם. טיילה ולמדה שפות ותרבויות. 

 

 
מאמנת אישית ועסקית. בסטודיו שלה לקדרות היא יוצרת כלים שימושיים ומשחקים, מלמדת, מדריכה ומאמנת למצוא את המקום הבטוח דרך החומר.

Bookmark and Share