התהליך הרגשי אינו מושג מיסטי, כפי שנהוג להאמין, אלא טייס אוטומטי המנווט אותנו בחיינו, מאפשר לנו להתמודד עם חרדת-המוות וליצור לעצמנו תחושה של מקום בטוח בכל רגע מחדש. התהליך הרגשי הוא מערכת סגורה המאפשרת לנו לשרוד במציאות, אם אם לא נתאים אותה בכל רגע מחדש לשינויים החלים במציאות היא תכשיל אותנו ותגרום למשברים צפויים מראש. כל תורות המשברים נובעות מהתעלמות מן היכולת שלנו לשפר את התהליך הרגשי שלנו.

התהליך הרגשי מעבד את הגירויים שאנו קולטים מן העולם, ומאפשר לנו לזהות את המציאות ולהגיב אליה באופן היעיל ביותר. זהו תהליך אוטומטי, שלמודעות הקוגניטיבית יש בו רק חלק קטן ביותר. כאשר התהליך הרגשי אינו מותאם לשינויים המתרחשים כל הזמן במציאות, נוצר משבר המשבש את חיינו ומגביר את חרדת-המוות הטבעית שלנו.

בניגוד לאמונה הפסיכואנליטית, המודעות לרגשותינו אינה יוצרת כל שינוי בתהליך הרגשי שלנו. התהליך הרגשי שלנו פועל באופן אוטומטי, ולמודעות הקוגניטיבית שלנו אין כל השפעה עליו. זו הסיבה שלעתים קרובות ההתנהגות שלנו סותרת את ההבנה וההגיון, ולמרות שאנו מתאמצים לנהוג בהיגיון ההרגל חזק מאתנו. מבין ארבעת חלקי התהליך הרגשי (מודעות קוגניטיבית, מיומנויות רגשיות, נרטיב אישי ומנגנון רגשי) יש לנו אפשרות להשפיע באופן ישיר רק על המיומנויות הרגשיות שלנו, ובאמצעותן לשפר את התהליך הרגשי כולו.

מה שמניע אותנו בחיינו, על-פי גישת האימון הרגשי, הוא הצורך להפחית ככל האפשר את חרדת-המוות הטבעית וליצור לעצמנו תחושה של מקום בטוח. זה תפקידו של התהליך הרגשי.

אתם מוזמנים לשוחח אתי על התהליך הרגשי במרחב הפתוח (פורום) לאימון רגשי.

                                             שלכם,

                                                        דרור גרין, טיפול נפשי באינטרנט באתר פסייקום